Jak dobrze grać w Rummikub aby zawsze wygrywać?

Rummikub to bardzo prosta i wciągająca gra strategiczno-losowa, która pomimo prostych i przejrzystych zasad, potrafi naprawdę nieźle zamieszać w głowie. Po tą fantastyczną grę coraz częściej sięgają nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe. Praktycznie na całym świecie organizowane są profesjonalne turnieje, w których można spróbować swoich sił z pozostałymi zawodnikami.

Fenomen gry?

Największym atutem gry jest oczywiście to, że oferuje ona bardzo wiele możliwości, dzięki czemu praktycznie każda rozgrywka jest nieco inna. Zasady są bardzo podobne do popularnej gry karcianej remik, dlatego też wiele osób od razu będzie mogło przystąpić do rozgrywki. Rummikub (tutaj) po raz pierwszy pojawiła się w Izraelu w latach czterdziestych XX wieku. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że w roku 1977 była to najlepiej sprzedająca się gra w Stanach Zjednoczonych. Jest to doskonały wybór dla profesjonalnych graczy, jak i również dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z planszówkami.

Jak wygrać?

Aby pokonać swoich przeciwników należy dostosować odpowiednią strategię do wybranego wariantu gry. Wbrew pozorom nie zawsze opłaca się wyłożyć wszystkie posiadane układy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest poczekanie, aż pozostali gracze wejdą do gry, dzięki czemu znacząco zwiększą się możliwości manipulacji. Jeżeli gracze mają na tabliczce układ składający się z 4 lub więcej tabliczek, to wówczas można wyłożyć jedynie 3. Pozostałe tabliczki należy pozostawić do wyłożenia na najbliższą turę. Dzięki temu prostemu trikowi, można uniknąć dobierania nowych kamieni. Pamiętać należy jednak o tym, że niestety przeciwnicy mogą nas uprzedzić. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto zachować Jokera na dalszą część rozgrywki. Nie można trzymać go jednak zbyt długo, ponieważ może okazać się, że jeden z przeciwników ukończy grę zanim go użyjemy. Kluczem do sukcesu jest uważne obserwowanie ruchów przeciwników, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie domyślić się, których kamieni im najbardziej brakuje. Dużym błędem początkujących graczy jest właśnie wykładanie układów, które pasują pozostałym graczom.